Steeds minder mensen, en met name jongeren, lezen boeken. RomanReuzen wil daar verandering in brengen. Dit landelijke leesbevorderingsproject is een initiatief van journalist en programmamaker Frénk van der Linden en fotograaf Fjodor Buis. RomanReuzen richt zich op het inspireren van nieuwe generaties lezers door middel van krachtige portretten, diepgaande interviews en ontmoetingen met schrijvers. De tentoonstelling RomanReuzen in Museum Hilversum is onderdeel van dit bredere initiatief.
Buis en Van der Linden brengen met de tentoonstelling vijftig markante Nederlandse romanschrijvers in beeld met indringende portretten en diepgaande interviews in podcastvorm. Zij leggen niet alleen de gezichten, maar ook de inspiratiebronnen van deze schrijvers vast. Elk portret bestaat uit een studiofoto en een opname op een locatie die voor de schrijver van bijzondere betekenis is.
In de bijbehorende interviews vertellen de auteurs over de romans die hen diep raakten en hoe deze invloed hebben gehad op hun eigen werk. De tentoonstelling biedt bezoekers de kans om de portretten te bekijken, fragmenten uit de interviews te beluisteren en de boeken te ontdekken die de schrijvers inspireerden. RomanReuzen werpt zo een uniek licht op het mysterieuze proces van inspiratie en creatie binnen de literatuur.