Van 31 januari tot en met 27 juni 2026 toont Museum Lunteren de tentoonstelling De weg van het Penseel. In deze expositie staat het autonome werk op papier en linnen van kunstenaar en edelsmid Anneke Schat centraal. De tentoonstelling brengt werken uit verschillende perioden samen en laat een beeldtaal zien waarin discipline, vrijheid en verstilling samenkomen.

Hoewel Anneke Schat vooral bekend is om haar edelsmeedkunst, vormen tekenen en schilderen vanaf het begin een onmisbaar onderdeel van haar kunstenaarschap. Al vroeg raakte zij gefascineerd door de Japanse kalligrafie, een kunstvorm die een blijvende invloed heeft gehad op haar manier van werken en denken. Thema’s als natuur, architectuur en oude culturen vormen een terugkerende inspiratiebron.

In 1976 begon Anneke met een studie Japanse kalligrafie. Zij volgde lessen bij sensei Hideko Satori, verbonden aan de academie Nihon Shodo Bijutu in Tokio. In 2024 behaalde zij daar de 9e Dan. De werken in deze tentoonstelling zijn geworteld in de principes van de shodo: krachtige penseelstreken, een verfijnd gevoel voor balans en het bewuste gebruik van leegte, het zogenoemde ‘vliegend wit’.

Naast ontwerpschetsen voor sieraden ontstonden ook autonome werken op groot formaat. Deze boden ruimte om los te komen van het kleine werkvlak van de edelsmeedkunst en te experimenteren met beweging en schaal.

De weg van het Penseel belicht de unieke beeldtaal die Anneke Schat heeft ontwikkeld, zowel in metaal als op papier en linnen.