Vanaf 15 maart zijn in Museum Valkenburg drie uit Haarlem afkomstige kunstenaars te zien: de schilder en aquarellist Kees Verwey, zijn leerling Henk Fonville en de beeldhouwer Mari Andriessen.
Kees Verwey
Kees Verwey (1900-1995), een meester in aquarelleren, leert Henk Fonville vooral kijken en ‘plassen’ met aquarelverf. Verwey noemt Fonville zijn beste leerling, bezoekt hem in Heerlen en houdt altijd contact met hem. Naast aquarellen schildert en tekent Verwey vele (zelf)portretten, (bloem)stillevens en is bij bekend om zijn grote atelierstukken.
Mari Andriessen
Iconisch werken van Mari Andriessen (1897-1979) zijn de oorlogsmonumenten als De dokwerker en Anne Frank. Naast monumentale werken maakt hij portretbustes, beelden, beeldjes en penningen. In Waar Haarlem Limburg ontmoet zijn enkele grote gipsen voorontwerpen van Andriessen uit Museum Beelden aan Zee te zien waaronder die van De dokwerker, Wilhelmina, en Anne Frank. Al het overige werk is afkomstig van de kleinkinderen van de beeldhouwer.
Henk Fonville
Henk Fonville (1919-2011) oorspronkelijk afkomstig uit Haarlem, verhuist vlak na de oorlog naar Heerlen waar hij teken- en kunstgeschiedenis lessen geeft aan het Bernardinus College in Heerlen. De aimabele Fonville weet vele leerlingen te enthousiasmeren voor de kunst, niet alleen voor het tekenen maar ook muziek en literatuur.
Groot verzamelaar en vriend Cees Snijder leent aan Museum Valkenburg een groot aantal bloemstillevens van Fonville uit. Ze zijn te zien naast het werk van Verwey.
Fonville kent ook een realistische stijl van werken. Ook hiervan zijn voorbeelden in de tentoonstelling te vinden, waaronder twee zelfportretten uit de collectie van zijn zoons.