8 juli 2025

Nederlanders laten het meestal links liggen, en toch is het een van de imposantste gebouwen van Amsterdam: het Paleis op de Dam. Zonde, want de architectuur en kunstcollectie zijn van bijzondere historische waarde. De tentoonstelling ‘Artus Quellinus – Beeldhouwer van Amsterdam’ is een uitstekend excuus voor een bezoek. De van oorsprong Vlaamse beeldhouwer Artus Quellinus (1609-68) was een sleutelfiguur in de barok, en het paleis geldt als zijn magnum opus.

Quellinus ontwierp de sculpturen die het interieur en gevels sieren. De tentoonstelling toont daarnaast meer dan honderd beelden, zoals voorstudies in terracotta en werk van tijdgenoten. In die context komt Quellinus’ vakmanschap volledig tot zijn recht.

Het kunsthistorische hoogtepunt is de Vierschaar (1652-55), in de ruimte waar ooit doodvonnissen werden uitgesproken. Quellinus voorzag de zaal van schitterende marmeren sculpturen en rijke symboliek. Vier vrouwenfiguren ondersteunen de architraaf. Op het eerste gezicht lijken ze identiek, maar elke figuur is uniek met eigen draperieën en poses. Een voorbeeld van Quellinus’ oog voor detail – die ook de toerist in eigen land niet mag missen.

Zaaloverzicht ‘Artus Quellinus – Beeldhouwer van Amsterdam’, foto: Jeroen van der Meyde
Artus Quellinus, ‘Vierschaar’, 1652-55, foto: Benning & Gladkova