24 augustus 2026

Het Centraal Museum heeft Untitled (1938) van de Deense surrealist Rita Kernn-Larsen aangekocht. Het is het eerste werk van de kunstenaar in een Nederlandse museumcollectie. De verwerving werd mogelijk gemaakt door het Carlsberg Art Fund. Het schilderij is vanaf nu te zien in de vaste collectiepresentatie.

Rita Kernn-Larsen, ‘Untitled’, 1938, foto: Adriaan van Dam © Pictoright
Rita Kernn-Larsen, ‘Untitled’, 1938, foto: Adriaan van Dam © Pictoright

Het werk werd ontdekt tijdens opnames van het televisieprogramma Tussen Kunst en Kitsch in Kunstmuseum Den Haag. Een particulier had het schilderij meegenomen voor een taxatie, waarna deskundige Willem de Winter het herkende als een belangrijk werk de surrealistische periode van Rita Kernn-Larsen (1904-98). Nader onderzoek bevestigde de authenticiteit en het kunsthistorische belang ervan. Kernn-Larsen ontwikkelde in Parijs een eigen surrealistische beeldtaal en sloot zich later aan bij de Deense kunstenaarsgroep Linien.

Met deze groep exposeerde ze vanaf het midden van de jaren dertig naast internationale surrealisten als Max Ernst, Paul Klee, Joan Miró en Salvador Dalí. In 1938 organiseerde Peggy Guggenheim een solotentoonstelling van haar werk in Londen. Na de Tweede Wereldoorlog ging Kernn-Larsen naturalistischer werken, waardoor haar vroegere surrealistische schilderijen tegenwoordig tot haar meest gewaardeerde werk behoren.

Bron: persbericht Centraal Museum